İmam Ali-el Naki

İmam Ali-el Naki

Adı: Ali
Unvanı: Naki
Annesi: Semanet
Babası: İmam Muhammed Taki
Doğum Yeri ve Tarihi: Medine Suudi Arabistan 828/829
Türbesi : Samarra Irak
Şehadet Tarihi: Samarra Irak 868
Şehadet Sebebi: Abbasi Halifelerinden Mütevekkilin oğlu Müezzin tarafından zehirlenerek şehit edildi.

Yaşamı:


Onuncu İmam Ali-el Naki de diğer İmamlar gibi bütün yaşamı boyunca Hakk-Muhammed-Ali Yolu’nun yüceliğini korumak için “ilim ve irfanla” çevresine örnek bir önderlik duruşu vasıflarını yerine getirmeye çalışmıştır.

Saltanat sahiplerinden olan Abbasi halifesi Mütevekkil, onuncu İmam Ali-el Naki’yi küçük düşürmek için sarayına çağırtır. Aslında çağırma değil, emretmiştir…
İmam Ali-el Naki mecburen saraya gitmek zorunda kalmıştır. Bu sırada zevk alemlerine dalmış olan Mütevekkil, İmam Ali-el Naki’ye içki içmesini istemiş… Fakat İmam Ali-el Naki bunu kabul etmemiştir… Ama O’ güne değin hiç kimse halifeyi reddetme cüretini gösterememişken, İmam Ali-el Naki haksızlığa ve halifeye karşı çıkmasından sonra dönemin Abbasi Halifesi Mütevekkilin oğlu Müezzin tarafından zehirletilerek şehit edilmiştir!…

İmam Ali-el Naki

Imam Ali el-Naki, the tenth Imam, strived to uphold the greatness of the path of God-Muhammad-Ali throughout his entire life, setting an exemplary leadership stance with knowledge and wisdom.

The Abbasid caliph, Mutawakkil, who was from a dynasty of rulers, summoned Imam Ali al-Naqi to his palace with the intention of demeaning him. However, Imam Ali al-Naqi refused to comply with Mutawakkil’s demand to consume alcohol.

This act of defiance against the caliph was unprecedented, and as a result, Imam Ali al-Naqi was tragically poisoned and martyred by the son of Abbasid Caliph Mutawakkil, called Muazzin.

Kaynak: Google Gemini

Avatar for Cemevi
Yönetici

Cemevi, Alevi topluluğunun ibadet ve toplumsal etkileşimlerini gerçekleştirdiği özel bir ibadet ve kültürel mekandır. Alevi geleneğinde önemli bir yere sahip olan Cemevi, Alevi topluluklarının manevi ihtiyaçlarını karşılar ve sosyal birliklerini pekiştirir.

    Bir yanıt yazın