Ankara Cemevleri

Ankara Cemevleri

Ankara’da birçok Cemevi bulunmaktadır. En çok bilinen Ankara Cemevleri bazıları şunlardır:

Ankara Cemevleri Çankaya:

Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi: Türkiye’nin en büyük cemevi olan Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi, Çankaya Belediyesi tarafından yakın dönemde hizmete açılan önemli bir kültür ve ibadet merkezidir.
Hacı Bektaş Veli Cemevi: Çankaya’nın en eski cemevlerinden biri olan Hacı Bektaş Veli Cemevi, birçok Alevi Bektaşi etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.
Ali Baba Cemevi: Çankaya’nın merkezi bir noktasında bulunan Ali Baba Cemevi, ibadet ve cemlerin yanı sıra çeşitli kurslara da ev sahipliği yapmaktadır.

Ankara Cemevleri Yenimahalle:

Pir Sultan Abdal Cemevi: 17 Şubat 2024 tarihinde açılan Pir Sultan Abdal Cemevi, Yenimahalle’nin en büyük cemevidir.
Hacı Bektaş Veli Cemevi: Yenimahalle’nin en eski cemevlerinden biri olan Hacı Bektaş Veli Cemevi, birçok Alevi Bektaşi etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.
Ovacık Cemevi: Yenimahalle’nin Ovacık mahallesinde bulunan Ovacık Cemevi, 2022 yılında hizmete açılmıştır.

Ankara Cemevleri Keçiören:

Pir Sultan Abdal Cemevi: Keçiören’in en büyük cemevi olan Pir Sultan Abdal Cemevi, birçok Alevi Bektaşi etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.
Hacı Bektaş Veli Cemevi: Keçiören’in en eski cemevlerinden biri olan Hacı Bektaş Veli Cemevi, ibadet ve cemlerin yanı sıra çeşitli kurslara da ev sahipliği yapmaktadır.
Alevi Bektaşi Kültür Derneği Cemevi: Keçiören’de bulunan Alevi Bektaşi Kültür Derneği Cemevi, birçok Alevi Bektaşi etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.

Ankara Cemevleri Mamak:

Ankara Tuzluçayır Cemevi: Mamak’ın en büyük cemevi olan Ankara Tuzluçayır Cemevi, birçok Alevi Bektaşi etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.
Hacı Bektaş Veli Cemevi: Mamak’ın en eski cemevlerinden biri olan Hacı Bektaş Veli Cemevi, ibadet ve cemlerin yanı sıra çeşitli kurslara da ev sahipliği yapmaktadır.
Yunus Emre Cemevi: Mamak’ta bulunan Yunus Emre Cemevi, birçok Alevi Bektaşi etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.

Bunların dışında Ankara‘da daha birçok Cemevi bulunmaktadır.

Kaynak: Google Gemini

Avatar for Cemevi
Yönetici

Cemevi, Alevi topluluğunun ibadet ve toplumsal etkileşimlerini gerçekleştirdiği özel bir ibadet ve kültürel mekandır. Alevi geleneğinde önemli bir yere sahip olan Cemevi, Alevi topluluklarının manevi ihtiyaçlarını karşılar ve sosyal birliklerini pekiştirir.

    Bir yanıt yazın