Dersim’in Kara Günü 4 Mayıs

Dersim’in Kara Günü 4 Mayıs

“Gerçekler bir gün mutlak ortaya çıkacaktır. Olaylar ne kadar kapatılmak istensede ne yapılırsa yapılsın, gün olur gerçekler yüzüstüne çıkarak Tarihle oynayanların yüzüne şamar gibi inecektir.

87 sene önce Seyit Rıza’nın “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim. bu da size dert olsun” sözleri ile ve ” Evladı Kerbelayız, ayıptır zulümdür cinayettir” dediği Dostlarıyla birlikte Kerbeladan almış oldukları onurlu direnişlerinin ve Dersim Tertelesi’nde yitirilen Canların hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

87 yıl önce dönemin Hükümeti ve Devleti Yönetenler, Cumhuriyet tarihinin en karanlık sayfalarından birine imza attı. 4 Mayıs 1937 tarihinde, “Tunceli Tenkil Harekatı kararıyla Dersim Katliamı başlatıldı, 1938 yılında imha seferberliği sonuçlandırıldı ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 10 binlerce Dersimli Alevi katledildi. Binlercesi Topraklarından kopartılıp sürgüne gönderildi. Binlerce Dersimli çocuk, özellikle kızlar evlatlık olarak verilerek ailelerinden koparıldı.”

ekmeği bol eyledik
acıyı bal eyledik
sıratı yol eyledik
geldik bugüne

Birliğimiz, Dirliğimiz ve İkrarımız Daim olsun, Beraberliğimiz kaim olsun.
Hak Muhammet Ali yardımcımız Hızır yoldaşımız olsun.
Aşk ola davasına sahip çıkanlara

AABF Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu
İnanç Kurulu Başkanı
Pir Celal Keykubat

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top