Türkiye’de Aleviler Neden Reddediliyor?

Türkiye’de Aleviler Neden Reddediliyor?

Alevi inancı Türkiye’de resmi olarak bir din olarak tanınmamaktadır ve bu nedenle Aleviler diğer dini topluluklardaki insanlarla aynı haklara sahip değildir.

Aleviler hiçbir zaman din savaşı yapmamış ancak saldırıya uğradıkları için sıklıkla kendilerini savunmak zorunda kalmışlardır. Bütün insanlarla birlikte barış ve özgürlük içinde yaşamak istiyorlar .

Ancak Türkiye’de zaman zaman Alevi inancına sahip insanlara yönelik korkunç cinayetler de yaşanıyor. Gerçek Müslüman olmamakla ya da İslam’a inanmamakla suçlandılar. Alevilerin Aleviliğe inanmalarına her zaman izin verilmiyordu.

Ayrıca Alevi inancına mensup kişiler hakkında çirkin yalanlar söylendi. O dönemde Aleviler çoğunlukla köylerde kendi aralarında yaşıyorlardı ve kendilerini savunma şansları yoktu. Bu yüzden insanlar bu masallara inandılar.

Bugün Aleviler Türkiye’deki tüm halklarla komşu olarak yaşıyor ve artık baskı görmediklerini düşünüyorlar. Ancak bazen, örneğin bir daire kiralamak, iş bulmak veya Alevi bayramlarını kutlamak için topluluk çalışması yapmak veya bir Cemevi inşa etmek söz konusu olduğunda hala dezavantajlı durumdalar.

Alevi çocuklar da Sünni din derslerine katılmaya zorlanıyor. Örneğin Hıristiyan veya Yahudi çocukların yapmasına izin verildiği gibi kendilerini bundan kurtaramazlar.

Bu, Türkiye’deki Alevilerin hakları olmasına rağmen eşit ve adil muamele görmediği anlamına geliyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top